• Kirjaudu

Perustiedot

Puhelin: 0449901000
Sähköposti: jannetmleppanen@gmail.com
Kotisivu: www.janne.fi

Luottamustehtävät

Poliittiset luottamustehtävät Vantaalla ja puolueessa vuodesta 2013 alkaen.

Kaupunginvaltuusto (1.6.2017 - 31.5.2021)
Tarkastuslautakunta (1.6.2017 - 31.5.2021)
Ympäristölautakunta (1.6.2017 - 31.5.2021)
Kaupunginvaltuusto (28.1.2013 - 31.5.2017)
Opetuslautakunta Puheenjohtaja (28.1.2013 - 31.5.2017)

Tarkastuslautakunta, varajäsen (28.1.2013 - 31.5.2017)

* Listaus perustuu kotisivuja varten tallennettuun tietoon eikä sisällä kaikkia nykyisiä tai aiempia luottamustehtäviä.

Lisätietoja

Olen alunperin kotoisin Pohjois-Suomesta, mutta Vantaa on ollut kotini viimeiset 21 vuotta. Muutin alunperin Länsimäkeen, josta Vaaralan kautta Metsolaan ja Kartanonkoskelle. Pakkalassa olemme asuneet syksystä 2015. 

Perheeseeni kuuluu myös vaimo sekä kaksi alakouluikäistä lasta, joten sanomattakin on selvää, että lasten ja nuorten asiat ovat lähellä sydäntäni.

Olen ollut mukana Vantaan politiikassa vuodesta 1998 ja toiminut siitä lähtien lukuisissa eri lautakunnissa ja neuvottelukunnissa. Olen toisen kauden kaupunginvaltuutettu ja viime vuodet olen toiminut Opetuslautakunnan puheenjohtajana.

Työskentelen turvallisuusasiantuntijana (Security Specialist) Fennovoimassa. Sitä ennen minulla oli n. 18 vuoden työkokemus ilmailualalta, eli Helsinki-Vantaam lentoasema on minulla hyvin tuttu ja rakas paikka.